Header Ads

DOĞU KARADENİZ'DE YENİ TURİZM BELDELERİ

doğu karadeniz ile ilgili görsel sonucu
Doğu Karadeniz'e son yıllarda başta Ortadoğu olmak üzere çeşitli ülkelerden yılda 4.5 milyon dolayında yerli ve yabancı turist geliyor.Bölge özellikle yaz aylarında yoğunlaşan ilgiyi karşılayamaz hale geldi.Trabzon Havalimanı'nın yanı sıra Ordu-Giresun Havalimanı'nın hizmete girmesi,Rize-Artvin ve Gümüşhane-Bayburt Salyazı havalimanları inşaatlarının da tamamlanacak olması,Yeşil Yolu'nda bitirilmesiyle bölgeye yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha da artacağı öngörülüyor.
Bölge de mevcut talebi karşılamaz hale gelen Rize'nin dünyaca ünlü Ayder Yaylası ile Trabzonda ki Uzungöl Turizm merkezlerine alternatif yeni yer arayışları tamamlandı.
doğu karadeniz ile ilgili görsel sonucu
11 YENİ AYDER
Rize'nin dünyaca ünlü Ayder Yaylasına alternatif olarak; Gürcüdüzü,Deremezra,Handüzü,Anzer-Kabahor-Meles ve Aşağı Kantarlı yaylaları ile Çat Sivrikaya ve Çataldere köyleri,Ağaran şelalesi ile Andon ve Ilıca köyü içmeleri olarak belirlendi.
Rize'de Ayder benzeri 11 yaylada turizm merkezi oluşturulacak.Rize'de belirlenen yeni turizm merkezleri için kaçak ve gelişigüzel yapılaşmanın önlenmesi için ''Koruma İmar Planı'nın''çalışması başlatıldı.
doğu karadeniz ile ilgili görsel sonucu
3 YENİ UZUNGÖL
Trabzon'un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl'ün benzeri 3 yeni tabiat turizm merkezi oluşturulması için harekete geçildi.Alternatif bölgeler mera,arkeolojik sit ile ulaşım ve diğer özellikleri bakımından ayrıntılı araştırıldı.
uzungöl ile ilgili görsel sonucu

Hiç yorum yok