Header Ads

STRES...


stres ile ilgili görsel sonucu


Bazen kendimizi daralmış hissederiz. Ancak bu durum sizi sürekli rahatsız ediyorsa sağlığınızı ciddiye almanın vakti gelmiş demektir. Belki de bu durum sadece stresle alakalıdır.


Cilt Hastalıkları
Sedef hastalığı, sivilce ve diğer cilt hastalıklarının nedeni stres olabilir. Bilim insanlarının öğrenciler üzerinde yaptığı araştırmaya göre,  psikolojik stres ile cilt problemleri arasında doğrudan bağlantı olduğunu saptandı. 
Kilo kontrolü
Diyetler veya fiziksel egzersizlerle kilolarınızı bir türlü dengeleyemeyebilirsiniz.  Ortaya çıkan stresli durumlar sıklıkla kortizon hormonu üretimini sağlar. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını stabilize eder ve kandaki gerekli şeker seviyelerini destekler. Bir insanda hormon fazla miktarı varsa, kişi daha fazla yemek yer ve vücut daha az kalori tüketir. Bu durum da sizin kilo almanızı sağlar.
Bazen stres ve kaygı insanlara kilo verdirir. Bunun sonucunda kandaki adrenalin düzeyleri artar. Adrenalin metabolizmayı hızlandırır, ancak yağların atılımını yavaşlar.
Sık geçirilen soğuk algınlığı
Daha önce de söylediğimiz gibi stres, iltihabı baskılayabilen kortizon üretimine neden olur. Bununla birlikte, kişi kronik stres yaşıyorsa, bağışıklık sistemine karşı daha hassas hale gelir ve bu da daha ciddi bir enfeksiyona neden olur. 
Zayıflamış bağışıklık sistemi olan bir vücut için soğuk hava tetikleyicidir. Sık sık hastalanıyorsanız stresi hayatınızdan çıkarmak için çabalayın.
Gastrointestinal bozukluklar
Stresin gastrointestinal sistem üzerinde olumsuz etkisi bilimsel olarak kanıtlandı. Bazı durumlarda alınan abdominal distansiyon ve mide ağrısı ilaçları yardımcı olmaz. Bu durumda bir psikolog yardımcı olacaktır.
stres ile ilgili görsel sonucu
Odaklanma güçlükleri
Uzun zamandır stres altındaki insanlar bir şeye odaklanmakta zorlanırlar. Her zamankinden daha az odaklandığınızı fark ederseniz, belki biraz yavaşlamanın ve dinlenmenin zamanı gelmiştir. 
stres ile ilgili görsel sonucu
Saç dökülmesi
Bilim adamları, stresin sizi kısmen veya tamamen kel yapabileceği sonucuna vardılar. Saçlarınızın eskisinden daha az olduğunu fark ettiyseniz ve vitaminler olumlu bir etki göstermiyorsa, saçlarınızın dökülmesi strese bağlı olabilir. Güzel saçlarınızı korumak istiyorsanız sinirlenmeyi bırakın.
Baş ağrısı
Baş ağrısı birçok nedene bağlı olabilir. Osteokondroz, uyku sırasında yanlış pozisyon, düşük veya yüksek tansiyon, sinüzit, gebelik gibi birçok neden baş ağrısı yapabilir. Ancak bazen baş ağrısı, işinizde veya evde geçirdiğiniz duygusal stres yüzünden de ortaya çıkar.
Hap almak yardımcı olabilir. Ancak stresli durumları yaşamınızdan çıkartamıyorsanız baş ağrısı tekrar tekrar size dönecektir.
stres ile ilgili görsel sonucu
Düşük libido
Duygusal açıdan boşlanmış, strese maruz kalmış bir kişinin libido seviyesi oldukça düşüktür. Uzmanlara göre, eşinizle uzun zamandır seks yapmadıysanız ve sebep gerçekten stres ise bu durum daha da kötüleşecektir. Yapılması gereken en iyi şey belki de birlikte tatile gitmektir.
Uyku sorunları
Stres uyku ile ilgili ciddi sorunların nedeni olabilir. Uzun süre stres altındaysanız uykusuzluğunuz olabilir. Çünkü bir kişi iyi bir uyku olmadan normal bir şekilde çalışamaz ve hayattan zevk alamaz. Belki bir doktora görünmenin vakti gelmiştir. Uyku sorunlarınızın sebebini bulmanız ve olabildiğince çabuk ortadan kaldırmanız çok önemlidir.
Kardiyovasküler hastalıklar
Kalbimiz hayatımız boyunca iyi ve kötü günlerde yanımızda. Stres kalp üzerinde kötü bir etkiye sahiptir. Bilim adamları, kronik stresin kardiyovasküler hastalıkların en sık nedenlerinden biri olduğunu kanıtladı. Zor çalışma, çalışma isteğinin olmaması, yoksulluk içinde yaşamak ve ailedeki sorunlar durumu daha da kötüleştirebilir. 

Hiç yorum yok