Header Ads

YUNANİSTAN'A GİDEN TÜRKLER GÜNDE 200-250 € HARCIYOR

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in Yunan basınından derlediği habere göre, bayram tatili nedeniyle kıyı otelleri yüksek doluluk oranlarına ulaşırken, Yunanistan talebi de en üst seviyeye çıkmış durumda. Haberde, ''Türklerin en fazla ilgi gösterdiği yerler ise komşunun adalaları. Bu adalar arasında en dikkat çeken ise İzmir-Çeşme’ye 9 mil uzaklıktaki Sakız Adası. 3 günde 7 bin Türk turist Sakız’ı tercih etti. Bu sayı daha da artıyor. Geçen yıl tatilini Yunanistan'da geçiren Türklerin sayısı 1.3 milyon kişi olarak hesaplandı. Yunanistan Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Lisandros Tsilidis bu sayının bu yıl 1.5 milyonu geçeceğini söylüyor. Bayramda artan trafik de bunun göstergesi.'' ifadelerine yer verildi.

Ülker'in haberinde, Yunanistan'a Türk turist talebine ilişkin şu bilgiler veriliyor:

''TÜRKLER BONKÖR''

Tsilidis’in asıl dikkat çektiği nokta ise Türklerin bonkörlüğü. Tsilidis, “Bu yıl Mikonos ve Santorini gibi ünlü adaların da çok sayıda Türk turist tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Bundan memnunuz. Çünkü gerçekten iyi para harcıyorlar” diyerek bunu işaret ediyor.

Yunanistan’ın en önemli gazetelerinden Kathimerini’nin önceki gün yaptığı haberde Yunan adalarının adeta Türk turistler tarafından istilaya uğradığını belirtiliyor. Yunan makamlarının açıkladığı rakamları değerlendiren Kathimerini’ye göre bu yılın ilk 6 ayında önceki yıla oranla yüzde 50 artış oldu.

MİDİLLİ'YE GİDENLERİN SAYISI YÜZDE 214 ARTTI

Yunan hükümetinin açıkladığı rakamlarda adaları ziyaret eden Türk turist sayısının ciddi anlamda arttığı görülüyor. 2017’de sadece 10 bin Türk turistin Kos’a gittiğini açıklayan yetkililer, Midilli’de de rekor kırıldığını ve Türkiye’den 6 bin 315 turistin tatilde adayı tercih ettiğini vurguluyor.

Yunan makamlarına göre Midilli’de önceki yıla göre yüzde 214 artış yaşanırken, Sisam ise yüzde 217 artışla 7 bin Türk turist ağırladı.

''TÜRKLER GÜNLÜK 200-250 EURO HARCIYOR''

Ancak en ilginç tarafı haberin harcama kısmında. Kathimerini’ye konuşan turizm acentası çalışanı Aris Lazaris, “Türkiye’den gelen turistler genelde aile. 3 gün gelip sonuna kadar yaşıyorlar. Ceplerinde akrep yok. Kişi başı günlük 200-250 euro harcıyorlar çünkü hep dışarıda yemek yiyerek alışveriş yapıyorlar” dedi.

Hiç yorum yok