Header Ads

SOKAK SALDIRISINDAN KORUNMANIN YOLLARI
  1. Eğer arkadan saldırıya uğrarsanız; dirseğinizi bükün ve diğer elinizle dirseğini büktüğünüz kolun bileğini kavrayın. Saldırgana dirseğiniz ile beraber bütün gücünüzle vurun. Bu size kaçmak için vakit kazandıracaktır. 
  2. Topuklu ayakkabınızla saldırganın ayağına basmak saldırganın dikkatini dağıtacaktır.
  3. Saldırgan sizi boğmaya çalışıyorsa, küçük parmaklarını tutun ve zorla bükün.
  4. Sokakta bir soyguna uğrarsanız onlara istediği şeyi verin ve savaşmayın. Saldırganı daha sonra teşhis etmek için dövmelerine, yara izlerine ya da doğum lekelerine iyi bakın, aklınızda tutmaya çalışın. İlk olarak eve değil polise gidin, eşyalarınızı bulmak daha kısa sürecektir.
  5. Eğer saldırgan sizi bir binada takip ediyorsa doğrudan asansöre ya da bodrum katına yönelmeyin. Saldırgan hemen arkanızdan gelebilir ve size bir çıkış yolu bırakmaz. Binadan çıkmaya çalışın ve kalabalık bir ortama gidin.
  6. Saldırgandan hemen kaçmayın. Aranızda bir engel oluşturmaya çalışın örneğin; karşıdan karşıya geçin, köşeyi dönün ya da metroya binin. Yakınınızdaki biriyle konuşmaya başlayın ve yalnız olmadığınız izlenimi verin çünkü genellikle saldırganlar siz yalnızken saldırır.
  7. Taksiye bindiğinizde yakınlarınıza mutlaka plakayı söyleyin. Eğer taksi şoförü sizi şüphelendirdiyse araçtan inin. Her zaman ailenizi veya arkadaşlarınızı nerede olduğunuz konusunda bilgilendirin.


Hiç yorum yok