Header Ads

BAKAN ZEYBEKÇİ:İŞSİZLİK TEK HANEYE DÜŞECEK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi,Haziran'da işsizliğin tek haneye düşmesini beklediklerini dile getirerek ''Hedefimiz bunun kalıcı bir şekilde %10'un altında tek haneli rakamlarda kalması'' diye konuştu.

A Haber'de soruları yanıtlayan Zeybekçi bu yılın 3.çeyreğinde 2016'daki eksi büyümeninde baz etkisiyle %7'nin oldukça üzerinde bir büyüme,%7.5'un bile yakalanabileceğini dile getirdi.
Zeybekçi şöyle konuştu:''2017'de %6'ı konuşan bir büyüme olabilir.Bu yıl %6 ve üzerinde büyüme ortalamasına giderken,faizleri ve enflasyonu yükseltmeden bunu yapabileceğimizi göstereceğiz.2017 sonunda enflasyonda tek haneye gelmeyi hedefliyoruz.
Enflasyonun sebebi düşük üretim olmasıdır.Enflasyon ile ilgili olumlu sonuçlar tek hanede kalıcı hale gelmemiz,istihdamla ilgili olumlu sonuçlar almamız ve 2.çeyrek büyümesinde de cesaret veren bir sonuç çıktığında Türkiye'de faizin önce fiili olarak piyasada,pazarlarda kendiliğinden aşağı gelmeye başladığını göreceğiz.Bu yönlenmeyi hızlandırmakta Merkez Bankası'na düşecektir.Mevcut faiz seviyeleri yatırımları destekleyen bir faiz oranı değildi,bunu aşağı çekmek lazım.''Zeybekçi,Avrupa'daki yumurta krizinin de Türkiye içi bir fırsat olduğunu söyledi.

Hiç yorum yok