Header Ads

RUSYA'DAN TURİZM VERGİSİ TARTIŞMALARI...

Rusya'da turizm vergisi tartışmaları sürüyor. Duma Beden Eğitimi, Spor ve Turizm Komitesi Başkan Yardımcısı Sergey Krivonosov, turizm vergisinin sadece yabancı turistlere uygulanması gerektiğini, aksi halde komşu ülkelerle rekabet edilemeyeceğini bildirdi. 

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, Duma’da Cuma günü “Kırım, Altay Krayı, Krasnodar Krayı ve Stavropol Krayı’nda turizm altyapısının geliştirilmesi” adlı yasa tasarısı onaylandı.

'AMACIMIZ FAZLA TURİST ÇEKMEK'

Krivonosov, Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Diğer ülkelerde turizm altyapısının geliştirilme konusu iş sektörü, devlet ve yabancı turistler sayesinde çözülüyor. Turizm vergisinin öncelikle yabancı turistlere uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu vergi turistik akımın fazla olduğu yerlerde kullanılıyor. Bizim amacımız, daha fazla turist çekmek. Fiyat ve kalite dengesini düzeltmemiz gerek” ifadelerini kullandı.

'KOMŞU ÜLKELERDE CAZİP FİYATLAR VAR, İÇ TURİZM DÜŞER'

Bu verginin uygulanmasında diğer ülkelerin tecrübelerinin dikkate alınması gerektiğini belirten milletvekili, “Şu anda komşu ülkeler tatil için daha karlı koşullar sunuyorlar. Belarus’ta orta düzeyli bir yerde konaklama günlük 1,9 bin ruble, Litvanya’da 2,3 bin ruble, Türkiye’de yaklaşık 1,5 bin ruble. Bu koşullarda bu yenilik iç turizmi düşürebilir” dedi.

Hiç yorum yok