Header Ads

TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN İLE TURİZM ANLAŞMASI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın Özbekistan ziyaretinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Özbekistan Turizm Acentaları Birliği arasında iş birliği protokolleri imzalandı. 

İki ülke arasında 20 yıl önce imzalanan iş birliği anlaşması da yenileniyor. Hürriyet'te yer alan habere göre, bu anlaşmaların ardından Türk özel sektörünün, Özbekistan’da turizm yatırımı yapması hedefleniyor. Yapılan anlaşmalarla iki ülke arasındaki karşılıklı turist sayılarının da arttırılması hedefleniyor.

Geçen yıl Özbekistan’dan Türkiye’ye 134 bin turist gelmiş, Türkiye’den Özbekistan’a 24 bin turist gitmişti. Turist sayılarının artması için özellikle iki ülkenin zengin kültürel mirasları tanıtılacak, fuar, sergi ve festivallere zengin bir şekilde katılım sağlanacak. Ayrıca Türkiye’nin turizmdeki tecrübelerini Özbekistan’a eğitimler yoluyla aktarması amaçlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, imzalanan iş birliği protokollerinin ardından yaptığı açıklamada, mutabakat zabıtları imzalayarak taraflar arasındaki iş birliği altyapısını oluşturduklarını dile getirdi.


Hiç yorum yok