Header Ads

RUSYA:DENİZ-KUM-GÜNEŞİN YANINA GÜVENLİK VE SOSYAL TEHDİTLER EKLEDİ

Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Rusya uzmanı Dr. Kerim Has, ekonomiden siyasete, Suriye meselesinin iki ülke ilişkilerine yansımasından turizmdeki mevcut tabloya kadar geniş bir yelpazede Rusya-Türkiye ilişkilerini TurizmGüncel'e değerlendirdi. Rus turistin Türkiye'ye bakışında değişim yaşandığına işaret eden Kerim Has, ''Önceki yıllara has bir olgu olarak öne çıkan fiyat-kalite dengesi ve deniz-kum-güneş üçlüsüne şimdilerde güvenlik ve sosyal tehditler de eklenmiş durumda.'' diyor. 

''OLDUKÇA KIRILGAN BİR ZEMİNDE YOL ALINIYOR''

Türkiye’yle turizm alanında zaman zaman nükseden gerilimler, Türk tarım ürünlerine uygulanan yaptırımların kaldırılmaması, Türk şirketlerinin Rusya’daki faaliyetlerine yönelik kısıtlamaların sürmesi, Türk işçilerin vizelerine dair getirilen sınırlamalar ve yine S-400 füze savunma sistemlerinin Türkiye’ye tedariki gibi bütün hususlar Moskova’nın bu konuları yeni dönemde tamamen siyasi bir perspektifle ele almak istemesinin bir sonucu. Bu çerçevede, halihazırda ilişkilerde gelinen noktayı iki ülke arasında “jeopolitiğin spesifik alanlarında konjonktürel ortaklığın” öne çıktığı bir süreç olarak tanımlamak zannediyorum daha doğru olur. Bu durumun en temel özelliğini ise oldukça “kırılgan” bir zeminde yol alınıyor olması oluşturuyor.''

''RUSYA'DA YOĞUN BİR TÜRKİYE KARŞITI PROPAGANDA YAPILDI''

Turizm sektörü açısından şüphesiz ki Rusya, Türkiye’nin uzun bir süre en öncelikli pazarlarının başında geldi. 2000’li yıllar boyunca artan Rus turist sayısı en fazla 2014’te 4,5 milyon seviyesini görmüştü. Ancak 2014 ortalarından itibaren petrol fiyatlarında yaşanan ciddi düşüş ve bu durumun Rus ekonomisinde oluşturduğu sorunlar başta olmak üzere yine 2014 Mart’ında Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı sonrasında Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yürürlüğe soktukları yaptırımlar Rusların alım gücünü oldukça zora soktu. Bu durum pek tabii Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında da belirgin bir düşüşe neden oldu ve 2015’te ancak 3,65 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. 2015 Kasım’ında gerçekleşen uçak düşürme hadisesi ve sonrasında Türkiye hakkında Rus kamuoyundaki yoğun anti-propaganda, Rus turistin yüzde 90’ından fazlasının tercih ettiği charter seferlere yasakların konması ve yine Türkiye’de yaşanan terör saldırıları gibi hususlar 2016’da Rus turistlerin Türkiye’yi tatil destinasyonu olarak görmelerini engelledi. Neticede ise sadece Rusya’dan değil birçok ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. 2016 yılı ortalarında başlayan normalleşme sürecine rağmen Rusya’dan gelen turist sayısı yıl sonu itibariyle yüzde 76 oranında düştü.


''DENİZ-KUM-GÜNEŞE, GÜVENLİK VE SOSYAL TEHDİTLER DE EKLENDİ''

Dolayısıyla her halükarda Rus turizm sektörünün olduğu kadar genel anlamda Rus halkının Türkiye konusunda bakış açıları daha ziyade önceki yıllara has bir olgu olarak öne çıkan fiyat-kalite dengesi ve deniz-kum-güneş üçlüsü haricinde şimdilerde söz konusu bu güvenlik ve sosyal tehditleri de içerir bir hal almış durumda. Bu durum ise geleneksel olarak güvenlik ve siyasi/toplumsal istikrarsızlıklar konularında oldukça hassas bir reflekse sahip Rus toplumu için Türkiye’ye bakışlarında yeni engelleri de aşmaları gibi bir zor(unlu)luğu karşımıza çıkarıyor.

Hiç yorum yok