Header Ads

RUSYA'da VERGİ TARTIŞMASI...

Rusya Üç taraflı Komisyonu (RTK), Rusya'nın turistik bölgelerinde tatil vergisinin uygulanmasına yönelik yasa tasarısını desteklemedi. Rusya turizminin Türkiye ile rekabet edilebilmesi için tasarının hayata geçmemesi gerektiğini belirten Bağımsız Sendikalar Federasyonu Başkanı Mihail Şmakov, ''Yoksa turistleri Türkiye’ye gitmeyi zorlayarak Türkiye’nin turizm piyasasını mı geliştiriyoruz?“ şeklinde tepki gösterdi. 

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, tasarının tartışıldığı oturumun başkanlığı yapan Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Maksim Topilin, hem işverenlerin, hem de sendikaların hükümetin bu yasa tasarısını geri çekmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti. ''RTK bu projenin gündemden kaldırılmasını teklif edemez çünkü komisyonun bir tarafı olan Hükümet yasa tasarısına destek verdi.'' diyen Topilin, ''Ancak hazırlayacağımız değerlendirmede işverenlerin ve sendikaların tutumu belirtilecek. Olga Golodets’e (RTK’nin koordinatörü) böyle bir değerlendirme sunacağız. Yasa tasarısının ikinci oturumu Devlet Duma’sının sonbahar döneminde yapılabilir.“ ifadelerini kullandı. 

''TÜRKİYE'YE GİTMEYE ZORLAYARAK...''
Bağımsız Sendikalar Federasyonu Başkanı Mihail Şmakov ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Söz konusu bölgelerdeki tatil yerlerinin rekabet gücünü şu an ucuz olan Türkiye ile karşılaştırdınız mı? Türkiye’de şu an uçak bileti dahil kişi başı bir günlük tatil, yerel destinasyonlardan 1,5 kat daha ucuz. Bu karar Rusya’daki turizm alanını ne şekilde etkileyecek? Yoksa turistleri Türkiye’ye gitmeyi zorlayarak Türkiye’nin turizm piyasasını mı geliştiriyoruz?“

Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanı Aleksandr Şohin RSPP’nin bundan önce de bu yasa tasarısından hoşlanmadığını belirttiğini hatırlatarak “Biz Türkiye ile belli bir rekabet içindeyken bu yasa tasarısı iç turizmin geliştirilmesinde büyük bir engel olacak“ dedi.

Hatırlanacağı üzere 28 Nisan tarihinde Rusya Hükümeti, tatil vergisinin Kırım Cumhuriyetinde, Altay, Krasnodar ve Stavropol Kraylarında uygulanmasını öngören teklifini onayladı. 2018-2022 yıllarında gerçekleştirilecek deneme projesi, tatil vergisinin kişi başı bir gün için en fazla 100 ruble olmasını öngörüyor.

Hiç yorum yok