Header Ads

REFERANDUM SONRASI SİYASİ YUMUŞAMA TURİZMCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, referandum sonrası Almanya ve Hollanda ile siyasi yumuşamanın devam etmesi halinde Türkiye’nin mayıs ayında son dakika satışlarıyla 2016 rakamlarının üstüne çıkabileceğini söyledi.
Antalya’da 2017 yılının ilk 4 ayının turizm rakamlarını değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2016 yılına oranla Antalya’nın turist sayısında yüzde 2’lik bir artış olduğunu kaydetti. Nisan ayında ise bu artışın daha belirgin olduğuna dikkat çeken Ayık, "Nisan ayına baktığımızda, bir önce yıla göre yüzde 37’lik bir artış var. Bu oldukça sevindirici ve bizim arzu ettiğimiz, beklediğimiz sonuçtur. Dileğimiz sezonun geri kalan döneminde de bu trendin bu doğrultuda devam etmesi" dedi.


"Avrupa'dan son dakika satışlarıyla toparlanabiliriz" 
Referandum öncesi yaşanan siyasi kriz sonrası Avrupalı turist sayısında oldukça düşüş yaşandığına işaret eden Ayık, referandum sonrası yumuşama eğiliminin devam etmesi halinde turizm açısından olumlu beklentilerinin olduğunu söyledi. Avrupalı turist rakamların 2016 sayılarının üstüne çıkabileceğini belirten Ayık, "Özellikle referandum döneminde yaşanan siyasi tansiyondan dolayı iyi giden rezervasyon akışında neredeyse durma noktasına geldik. Şimdi bizim beklentilerimiz, mayıs ortasından itibaren bu yumuşama eğilimi devam ettiği takdirde, tahmin ediyoruz son dakika satışlarıyla toparlanma bekliyoruz. Bu toparlanma neticesinde 2016 rakamlarını yakalarız hatta üstüne de çıkarız diye beklentimiz, umudumuz var. Bunlar gerçekleştiği takdirde 2017 yılı genel anlamda bakıldığında sayısal açıdan memnun eden noktada çıkabilir" diye konuştu.

Hiç yorum yok