Header Ads

LÜKS DÜŞKÜNÜ RUS TURİSTİN YERİNİ.UCUZ OTELLERİ TERCİH EDEN TURİST ALDI

Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, lüks düşkünü Rus turistin yerini daha ekonomik, daha ucuz otelleri tercih edenlere bıraktığını söyledi. Bazı bölgelerde fiyatın uçak dahil 500 dolara kadar düştüğünü anlatan Alkaya, "Avrupa pazarında da Rusya pazarında da sıkıntıları aşmanın yolu fiyat kırmadan, hizmet kalitesinden ödün vermeden, tanıtımı daha da arttırmak. Antalya’nın ihtiyacı olan ekonomik paket alan turist değil, villa, suit, lüks hizmet talep eden üst segment turist” diye konuştu.

Dünya'dan Selenay Yağcı'ya konuşan, Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, yılın ilk 4 ayında Antalya'ya gelen Rus turist sayısında geçen yıla göre yüzde 1000 artış yaşandığını söyledi. Alkaya, bir süredir kaybedilmiş olan Rusya, Ukrayna ve İsrail pazarının yeniden canlanmasının bölgeyi 2015 rakamlarına taşıdığını kaydetti. Otellerinde ilk 4 ayda Rusya’dan gelen turist sayısının yüzde 17’nin üzerinde artış gösterdiğini kaydeden Alkaya, “Rusya’daki siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle daha çok ekonomik tatil talep eden turist almaya başladık. Bu nedenle Rus turistte ilk 4 ayda meydana gelen yüzde 17’lik artış da bu doğrultuda gerçekleşti. Bu artış, Belek otellerinden ziyade Kemer, Side, Alanya gibi bölgelerin artışıdır. Yüksek gelir sahibi Rus turistte azalma var. Ruslar artık ekonomik tatile ağırlık veriyor. Eskisi kadar lüks talepleri yok" dedi.

Antalya genelinde Alman turist sayısının yüzde 50 gibi önemli bir düşüş gösterdiğini açıklayan Zafer Alkaya, Avrupalı turist konusunda ise umutlu olduklarını ifade etti. 

'FİYATLAR PANİKLE DİBE İNDİ'
Geçen yıl boş kalan otellerin bu yıl panikle fiyatları dip seviyelere getirdiklerine dikkat çeken Alkaya, bunun Türkiye turizmi için en tehlikeli hareket olduğunu ve 2 yıldır bunun önüne geçmeye çalıştıklarını kaydetti. Bazı bölgelerde fiyatın uçak dahil 500 dolara kadar düştüğünü anlatan Alkaya, "Avrupa pazarında da Rusya pazarında da sıkıntıları aşmanın yolu fiyat kırmadan, hizmet kalitesinden ödün vermeden, tanıtımı daha da artırmak. Antalya’nın ihtiyacı olan ekonomik paket alan turist değil, villa, suit, lüks hizmet talep eden üst segment turist” diye konuştu. 

'RUSLARIN EKONOMİK TURLARLA GELMESİNİ İSTEMİYORUZ'Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin de “İspanya ve Yunanistan, Rus turisti keşfettiğinden beri bu pazara çok ağırlık veriyor. Yüksek harcama yapan Ruslar, İspanya, Yunanistan, Portekiz ve Tayland gibi ülkelere kaymaya başladı. Rusya’da bir kere doların rubleye göre değer kaybetmesi Rus turisti önemli oranda etkiledi. Biz Rusların ekonomik turlarla gelmesini istemiyoruz. Biz Avrupa pazarında zaten ekonomik turlarla bu açığı kapatıyoruz. Bizim Rusya pazarından beklediğimiz daha yüksek segment turistin gelerek lüks odaların, villaların satışının daha fazla olması” dedi.
İÇ PAZARDA YÜZDE 23'LÜK ARTIŞErken rezervasyonlara yerli turistin bu yıl ilgisinin büyük olduğunu ve geçen yıla göre erken rezervasyonda yüzde 13 artış yaşandığını açıklayan Şahin, "Yurt içi pazarı artık belli ölçüde yerleşiyor. Önceden okul kapanmasıyla başlayan iç pazar artık mayıs ayı itibarıyla hareketleniyor ve hareket eylül sonuna kadar sürüyor. Erken rezervasyonda da bu yıl ciddi bir artış var. Biz Cornelia olarak mayıs ayında yurt içi pazarında yüzde 70’e kadar çıktık. Geçen yıla göre iç pazarda tüm sezon için yüzde 23’lük bir artış bekliyoruz" diye konuştu.

Golf turizminde bu kış yüzde 19'luk düşüş yaşandığını kaydeden Ali Şahin ise futbol kampları tarafında ise yüzde 50'lik bir düşüş yaşadıklarını dile getirdi.


ÜÇÜNCÜ OTEL KUZEY KIBRIS'A
Cornelia Grubu, üçüncü otellerini 150 milyon dolarlık yatırımla Kuzey Kıbrıs'a yapmayı planladıklarını da açıkladı.

Hiç yorum yok